Саопштења

Баточина - Спортом до сиромаштва

Поводом текста који је објављен на порталу специјализованом за борбу против корупције о трошењу енормних свота буџетског новца на нижеразредне фудбалске клубове, СНС Баточина обавештава јавност о подацима где је и на који начин тај новац потрошен, и то кроз четири фудбалска клуба који су потрошили највише новца, а упоредивши то са осталим буџетским корисницима.
Сви подаци које објављујемо су тачни и добијени од стране надлежних, а за сада ћемо се позабавити само 2014. годином.
Ако изузмемо трошкове неопходне за основно функционисање клубова (котизација и трошкови службених лица, издаци за превоз на утакмице, куповина спортске опреме, и остали трошкови) долазимо до закључка да је око 15 милиона динара апсолутно беспотребно потрошено само за фудбалске клубове Слога из Баточине, Шумадинац из Брзана, Лепеница из Бадњевца и Жировница из Жировнице.
На плате и накнаде тренерима и фудбалерима у ова четири клуба је потрошено укупно 8.426.982 динара, што је двоструко више у односу на плате и доприносе свих запослених у Културном центру, или више него укупан износ свих трошкова за примарну здравствену заштиту (3.290.660) и средње образовање (5.006.746) заједно. Од тога је на пример, за ФК Слога потрошено 3.750.102 динара, што је за милион динара више него за плате и доприносе свих запослених у Библиотеци ''Вук Караџић''. Знајући да је далеко највећи број фудбалера у овим клубовима доведен са стране, из других општина, долазимо до закључка да је неколико милиона отишло из наше у друге општине, без икакве потребе и без било ког рационалног разлога. Напомињемо да ниједан од ових клубова није нити прволигаш, нити друголигаш, већ се такмиче у четвртој или петој лиги, те самим тим ничим не доприносе промоцији општине, а толики број фудбалера из других општина гуши развој талената са територије наше општине.
На плате и накнаде запосленима у тим клубовима укупно је потрошено 3.847.691 динар, што је рецимо троструко већи износ од оног издвојеног за удружење пољопривредника (1.444.548), или више од укупног износа утрошеног за социјалну заштиту (2.364.990) и једнократне помоћи старим, болесним и хендикепираним лицима, као и за превоз деце (1.056.619). Овде се поставља питање ко су лица запослена у ова четири фудбалска клуба, колико их је, каква је природа њихових уговора о радном односу, и шта су тачно обављали на својим радним местима по систематизацији, уколико постоје.

УКУПНО ЈЕ НА ПЛАТЕ ФУДБАЛЕРА, ТРЕНЕРА И ЗАПОСЛЕНИХ У ОВА ЧЕТИРИ ФУДБАЛСКА КЛУБА, У ТОКУ 2014. ПОТРОШЕНО 12.274.673 ДИНАРА. ДОК УКУПНА ДАВАЊА ЗА ЗДРАВСТВО, СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ, СОЦИЈАЛНУ ЗАШТИТУ И ПОЉОПРИВРЕДУ ИЗНОСЕ 11.404.954 ДИНАРА.

Издаци за гориво код ова четири фудбалска клуба износе 552.400 динара, док је посебна ставка превоз за долазак на тренинге и утакмице и износи 1.756.341 динар!? Зашто су ово посебне ставке, и да ли ово значи да су издаци за гориво коришћени само за превоз ''функционера'' тих клубова? Зашто је енорман износ утрошен само на долазак на тренинге и утакмице тих фудбалера који су ионако папрено плаћани за играње у четвртој или петој лиги? Пример ради, три пута мање новца је издвојено за општинску организацију Црвеног крста.

Да је ово одговорна власт? Да ли је ово модел и образац који желимо и даље? Да ли желимо да подржавањем овакве наопаке власти, са ''високог'' другог места најсиромашнијих општина у Србији, постанемо лидери?
Српска напредна странка ће, по доласку на власт, већ првим ребалансом буџета, одвојити онолико новца колико је заиста неопходно за спорт, колико се и издваја у општинама сличне величине, а остатак преусмерити у оне друштвене сфере које ће нас померити са места вицешампиона у сиромаштву.

Баточина, 09.12.2015.